Elektroinstalace Hlaváček

Osvětlení v koupelně

V koupelně trávíme poměrně dost času, a k mnoha činnostem jako je holení, česání, mytí, čištění zubů, potřebujeme dobré světlo. Jelikož je v koupelně často vlhko a při různých činnostech stříkáme vodu, musíme do koupelny vybírat pouze svítidla s krytím proti odstřikující vodě a vlhkosti. V obchodech taková světla najdeme pod označením IP (International Protection), které označuje stupeň ochrany zabezpečení a je normalizován ČSN. Za písmeny IP je dvojčíslí, které udává do které zóny je svítidlo určeno.

Koupelnu můžeme rozdělit do 4 úseků:

  1. Úsek 0 - tvoří vnitřní prostor vany či sprchy. Do tohoto prostoru z bezpečnostních důvodů světla neinstalujeme.
  2. Úsek 1 - oblast nad vanou. Zde je velká pravděpodobnost styku případného zdroje s vodou, (např. při sprchování) a proto sem běžná svítidla nepatří. Volíme svítidla nízkovoltová (12V), která jsou pro tuto potřebu přímo vyrobená.
  3. Úsek 2 - bezprostřední okolí vany a umyvadla. Do tohoto prostoru se nedoporučuje instalovat svítidla, kvůli možnému kontaktu se stříkající vodou.
  4. Úsek 3 - zbývající prostor - bezpečná zóna, kde můžeme volit zcela běžná bytová svítidla bez speciálního určení.

Umístění svítidel

V prostoru u zrcadla je vhodné na sebe svítit seshora dolů, abychom vytvořili přirozené stíny tak, jak je obyčejně vnímáme, když na nás svítí sluníčko. Stropní svítidla můžeme umístit do podhledového stropu (vytvořeného sádrokartonem) nebo přímo na strop. Vybíráme taková světla, která vytvoří rovnoměrné osvětlení celé koupelny (např. kruhová zářivka s denním spektrem). Bodovky vybíráme spíše s mléčným sklem, aby nás neoslňovaly a nevytvářely odlesky od glazur obkladů.

I v koupelně můžeme ze světel vytvořit příjemnou atmosféru, například za použití LED svítidel s vysokým krytím. Ty můžeme třeba ve formě LED pásku instalovat kolem zrcadla pro dotvoření celkové atmosféry.

Pamatujte na to, že v koupelně se z důvodu bezpečnosti mohou instalovat svítidla pouze do určitých zón, proto se před jejich instalací vždy nejprve poraďte s odborníkem. Rádi Vám s instalací světel do koupelny poradíme.

Ověřená firma

Elektropráce Hlaváček - idatabaze.czElektroinstalace a elektromontáže - idatabaze.cz

Poslení příspěvky

Elektroinstalaci přenechte odborníkům
Autoservis Weber

Léto je období rekonstrukcí, inovací, a pokud právě stavíte či rekonstruujete dům, instalace elektriky vás zajisté nemine. Jistě přemýšlíte, zda si elektroinstalaci uděláte sami nebo se raději obrátíte na odborníka. V tomto ohledu je třeba dbát především na bezpečnost. Neodbornou instalací lze totiž způsobit nejen ztráty na materiálu, ale také v krajním případě i zdraví osob.

celý článek »
Druhy hromosvodů
Autoservis Weber

Hromosvod (bleskosvod) patří mezi nejdůležitější ochranné prvky proti úderu blesku. Zajišťuje maximální bezpečnost obyvatelům domu a chrání majetek před přímým úderem blesku, ale také snižuje vliv nepřímých úderů blesku do jiných objektů.

celý článek »