Elektroinstalace Hlaváček

Rozmístění zásuvek a vypínačů

Plánujete rekonstrukci elektroinstalace v bytě, domě a přemýšlíte, kolik zásuvek by bylo ideálních a kde je nejlépe rozmístit? Pak se obraťte na odborníky. Aby se nestalo, že se někde zbytečně sejde více zásuvek a jinde budou naopak chybět.

Při přípravě tras pro nové elektrorozvody je velmi nutné věnovat dostatek času realizačnímu plánu rozvodů. Pokud na cokoliv zapomenete, velmi draho potom doplňujete. Před rekonstrukcí elektroinstalace je také dobré předem vědět rozmístění nábytku a vybavení bytu a elektroinstalaci tomu přizpůsobit. Vyhnete se tak případné změti prodlužovacích přívodů. Zásuvek není nikdy dost, ale měly by být smysluplně využity a rozmístění by se mělo řídit určitými parametry:

  • jeden obvod zahrnuje 10 zásuvek. Součet výkonu připojených spotřebičů by neměl překročit 3 600 wattů, ať už využijete jednu nebo všechny zásuvky
  • pračka, myčka nebo sporák by měly být nainstalovány vždy na samostatný přívod
  • zásuvkové okruhy musí být zapojeny na proudový chránič
  • v kuchyni musí být alespoň dva samostatné zásuvkové okruhy

Počet zásuvek a jejich rozmístění naplánujeme podle typu a užívání v místnosti. Nejméně zásuvek je potřeba do ložnice, naopak hodně zásuvek využijeme třeba v pracovním koutku. V některých místnostech platí určitá pravidla, podle kterých se zásuvky a vypínače instalují.

Zásuvky v koupelně

Při umisťování zásuvek a vypínačů je nutné dodržet normy. Zvláště v koupelně, kde hrozí větší nebezpečí úrazu elektrickým proudem, než v ostatních místnostech je nutné respektovat určitá pravidla. Zásuvky v koupelně mohou být umístěny pouze mimo umývací prostor a alespoň 20 centimetrů od hranice tohoto prostoru. Výška umístění zásuvek v koupelně daná normou je 1.200mm.

Zásuvky v kuchyni

V kuchyni je potřeba většinou hodně zásuvek. Rozmyslete si, co všechno v kuchyni používáte – myčku, kávovar, kuchyňský robot, domácí pekárnu apod., v dnešní době není nic výjimečného používat v kuchyni notebook. Na všechny tyto přístroje je třeba myslet, při rozvrhování počtu zásuvek. Nezapomínejte ani na světla, odkud je budeme ovládat, zda společně nebo samostatně apod.

Vždy dbejte na bezpečnost

Máte-li malé děti, zásuvky zajistěte záslepkami. Nikdy nesahejte na zásuvky mokrou rukou! V případě poškozené elektroinstalace vždy volejte odborníka – elektrikáře. Nekupujte rozdvojky či prodlužovací kabely v levných tržištích.

Ověřená firma

Elektropráce Hlaváček - idatabaze.czElektroinstalace a elektromontáže - idatabaze.cz

Poslení příspěvky

Elektroinstalaci přenechte odborníkům
Autoservis Weber

Léto je období rekonstrukcí, inovací, a pokud právě stavíte či rekonstruujete dům, instalace elektriky vás zajisté nemine. Jistě přemýšlíte, zda si elektroinstalaci uděláte sami nebo se raději obrátíte na odborníka. V tomto ohledu je třeba dbát především na bezpečnost. Neodbornou instalací lze totiž způsobit nejen ztráty na materiálu, ale také v krajním případě i zdraví osob.

celý článek »
Druhy hromosvodů
Autoservis Weber

Hromosvod (bleskosvod) patří mezi nejdůležitější ochranné prvky proti úderu blesku. Zajišťuje maximální bezpečnost obyvatelům domu a chrání majetek před přímým úderem blesku, ale také snižuje vliv nepřímých úderů blesku do jiných objektů.

celý článek »