Elektroinstalace Hlaváček

Druhy hromosvodů

Hromosvod (bleskosvod) patří mezi nejdůležitější ochranné prvky proti úderu blesku. Zajišťuje maximální bezpečnost obyvatelům domu a chrání majetek před přímým úderem blesku, ale také snižuje vliv nepřímých úderů blesku do jiných objektů.

Přemýšlíte o hromosvodu?

Stoprocentní ochrana proti úderu bleskem bohužel neexistuje, ale hromosvod může toto riziko snížit na minimum. Základem však je, abychom zvolili správný typ hromosvodu, a aby byl hromosvod dobře nainstalovaný.

Je hromosvod povinný?

Použití hromosvodu není povinné pro všechny majitele staveb. Hromosvod je povinný na objektech, ve kterých by mohl blesk ohrozit větší počet lidí nebo způsobit velké škody jakými jsou např. průmyslové objekty, nemocnice, velké obytné domy apod.

Co se týká rodinných domů, tam si majitelé rozhodují sami. Důvodů proč se rozhodnout pro hromosvod je více. V prvé řadě, není-li dům osazen účinným systémem hromosvodů, může si elektrický výboj v případě úderu blesku najít snazší cestu a vážně poškodit kovové části domu, způsobit škodu na elektroinstalaci a vybavení. Dále může zapříčinit rozsáhlý požár, nebo zranit či zabít osoby, které se poblíž bleskem poškozeného rozvodu vyskytují. Hromosvod je také důležitý pro pojišťovnu (pojištění domu zahrnuje nutnost mít hromosvod) a pro případ pojistné události.

S výběrem hromosvodu se obraťte na odborníky

Neexistuje jeden typ hromosvodu na všechny domy. Na každý dům se hodí jiný systém a s výběrem toho správného hromosvodu pro váš dům vám pomůže odborník. Systém hromosvodu se volí podle typu střechy a jejího materiálu.

  • Klasický hromosvod - když je bouřka a hromosvod funguje správně, svede bleskový výboj do země. Zabrání tím požáru nebo poškození budovy.
  • Aktivní hromosvod - se skládají z hlavice, která je aktivována atmosférickou elektřinou a tím zvyšuje schopnost svést elelktrický výboj právě ve vhodném bodě. Hodí se pro ochranu velkých objektů, protože počet svodů je nižší, než mají klasické hromosvody.
  • Skrytý hromosvod - systém je budován zároveň se stavbou. Je možné ho provést tak, že není nikde vidět a může splňovat i nejnáročnější požadavky architektů.

Materiál soustavy hromosvodu může být bezúdržbový, v takovém případě volte jako materiál měď, nerez, nebo slitiny hliníku. Nebo s údržbou, kde je nutné hromosvod opatřit ochrannými nátěry, které ochrání materiál před korozí, jako je pozinkovaná ocel. Tato varianta je pak levnější.

Nezapomeňte na pravidelné revize

Hromosvody by měl pravidelně prohlédnout revizní technik. První revizi hromosvodu je nutné provést ihned po jeho instalaci a poté ideálně u zděných budov jednou za 4 roky, u dřevostaveb jednou za 3 roky a například u čerpacích stanic, kde hrozí nebezpečí výbuchu, každoročně. Revize je také nutná vždy, kdy bylo třeba hromosvod sejmout a opět nainstalovat, např. po rekonstrukci střechy.

Ověřená firma

Elektropráce Hlaváček - idatabaze.czElektroinstalace a elektromontáže - idatabaze.cz

Poslení příspěvky

Elektroinstalaci přenechte odborníkům
Autoservis Weber

Léto je období rekonstrukcí, inovací, a pokud právě stavíte či rekonstruujete dům, instalace elektriky vás zajisté nemine. Jistě přemýšlíte, zda si elektroinstalaci uděláte sami nebo se raději obrátíte na odborníka. V tomto ohledu je třeba dbát především na bezpečnost. Neodbornou instalací lze totiž způsobit nejen ztráty na materiálu, ale také v krajním případě i zdraví osob.

celý článek »
Druhy hromosvodů
Autoservis Weber

Hromosvod (bleskosvod) patří mezi nejdůležitější ochranné prvky proti úderu blesku. Zajišťuje maximální bezpečnost obyvatelům domu a chrání majetek před přímým úderem blesku, ale také snižuje vliv nepřímých úderů blesku do jiných objektů.

celý článek »